O peniazoch, ekonomike a snahe prežiť život čo najlepšie na prvý pokus.

Lekcie od malých ľudí

Tvrdohlavý, cieľavedomý nárek v snahe vybojovať banalitu hľadal moje mentálne hranice po dlhom dni. Podarilo sa, vypenil som. Syna som okríkol a vyviedol za dvere. Potom mi bolo ľúto, ako rýchlo som vypadol z rovnováhy.

Je ľahké myslieť si, že som Budhom, keď človek žije sám v pohodlnej jaskyni. Skutočnú vyrovnanosť, toleranciu, odhodlanosť, veľkorysosť teda charakter testujú až facky života. Kedysi som mal pocit, že k poznaniu seba samého sa nedá dôjsť inak, než sústredenou introspekciou. Dnes už viem, že podmienkou k preskúmaniu celého územia JA sú nástrahy plnohodnotného života a jeho vzťahov. A deti sú pri odhaľovaní netušených zákutí ľudskej duše nenahraditeľnou pomôckou.

Nejde len o to, že mi do života priniesli radosť ale aj strach, ktoré som dovtedy nepoznal. Vďaka preneseným génom a spoločnému prostrediu sú asi najbližšími ľuďmi, ktorých budem kedy poznať. Za ich pomoci poznávam, čo je skutočne moje a čo sú nánosy  okolia. Pri niektorých vrodených gestách až zamrazí, ako presne sa niektoré „individuálne“ vlastnosti prenášajú cez generácie. Keď si po škôlke zapne dcéra v izbe pesničky a všetkých vrátane mňa vyhodí z izby trochu to zabolí. Presne ale viem, čo cíti, keď si po rušnom dni v škôlke chce oddýchnuť. Konečne vychutnať samotu so svojimi hračkami.

Autá a lietadlá

Minulý týždeň presiahla trhová hodnota počítaná z ceny obchodovaných akcií spoločnosti Tesla hodnotu Fordu a neskôr aj spoločnosti General Motors (GM). Vzhľadom na fakt, že v prvom štvrťroku 2017 predal GM 20 krát viac áut než Tesla, pričom Tesla dokázala vyprodukovať zisk iba v 2 z posledných 13 kvartálov, ide o skutočne podivuhodný úkaz.

Zdá sa, že charizmatickému Elonovi Muskovi sa podarilo ovládnuť predstavivosť investorov. Tí uverili vízii a hľadia do svetlej budúcnosti. Namiesto koňa vsadili na džokeja. Ten si, súdiac aj podľa jeho sebavedomých, uštipačných tweetov túto pozíciu užíva. Či si ju aj zaslúži ukáže doba, keď centrálna banka začne sťahovať drogy nových zlých peňazí z euforických trhov. Ako hovorí Buffett, až keď príde odliv zistíte, kto plával bez plaviek.

Asi každý v USA už videl video, ako americká letecká spoločnosť United Airlines (UA) nechala polícií vypratať zo svojho lietadla zákazníka. Napriek tomu že nič zlé nespravil a mal riadne zaplatenú letenku,  z lietadla odišiel šmykom a so skrvavenou tvárou. Z videa uličkou vlečeného neboráka sa stal internetový hit. Spoločnosť UA potrebovala letom prepraviť aj svoju ďalšiu posádku a niekoho potrebovala z letu vyhodiť. Keďže za ponúkanú finančnú kompenzáciu 800 dolárov nebol nikto ochotný vystúpiť dobrovoľne, počítač náhodným výberom určil chudáka (lekára), ktorého letiskoví policajti nešetrným spôsobom odpratali.

Niektorí hovoria o zlyhaní kapitalizmu. Je pravda že CEO spoločnosti na situáciu reagoval podivným vyhlásením plným eufemizmov. Kapitalizmus ale funguje neúprosne a hneď trestal. Čo zlyhalo je štátna regulácia. Štát totiž obmedzuje maximálnu výšku kompenzácie pre pasažiera, ktorému je z podobných dôvodov odopretý let. Ak by letecká spoločnosť mohla sumu dvíhať pokým by sa niekto z lietadla nezodvihol dobrovoľne, predišla by následnému trestu trhov v podobe viac než  1,4 miliardovej strate na hodnote firmy v nasledujúci deň a  znehodnoteniu značky smršťou vtipov na ich adresu zo strany verejnosti a konkurencie.

Chicagskí policajti neprimerane brutálny zákrok na chudáka doktora následne zahmlievali absurdným klamstvom, že ten sa zranil sám, nešťastným pádom na tvár. Ich akcie ani značka sa na trhu neobchodujú.

Huncútstva centrálnych bankárov

Tajná nahrávka usvedčuje britskú centrálnu banku z toho, že počas krízy tajne a opakovane tlačila na komerčné banky aby znížili úrok Libor, za ktorý si vzájomne požičiavajú peniaze. Aktívne tak porušovala pravidlá fungovania finančného trhu, ktorých dodržiavanie má sama dohliadať. Manipulácie Libor-u pritom Bank of England doteraz verejne popierala. Komerčné banky usvedčené z účasti na ovplyvňovaní Liboru už pritom dostali pokutu vyše 6 miliárd libier.

Po minulotýždňovom odstúpení člena bankovej rady americkej centrálnej banky Jeffrey Lackera pre potvrdenie uniknutých informácií sa vo Fede objavil ďalší informačný prešľap. Podpredseda rady Stanley Fischer v marci poskytol pre verejnosť neprístupnú prednášku Brookings Institution vo Washingtone, pričom ani jej obsah nebol následne zverejnený.

Donald Trump otočil…

Zdroj:twitter.com/BCAppelbaum

Americký prezident vraj Čínu neoznačí za manipulátora meny, tak ako to sľuboval v predvolebnej kampani. Teraz mu príde, že „dolár sa stáva príliš silným“ a prezident má rád politiku nízkych úrokov americkej centrálnej banky. Terajšiu šéfku Fedu Yellen rešpektuje a nevylučuje jej znovu vymenovanie v roku 2018, keď jej končí terajšie funkčné obdobie.

Dolár prezidentova vývrtka nepotešila a voči zlatu oslabil až na 1290 dolárov za uncu. Euro v reakcii na správy posilnilo tiež, no následne veľkú časť ziskov stratilo. Teraz sa pohybuje okolo 1,064 dolára. Americké akcie posledný týždeň mierne oslabovali, index S&P 500 sa klesá k hodnote 2 320.

Z obojku Českej národnej banky minulý týždeň vyslobodená česká koruna nie a nie výraznejšie posilniť. Momentálne je na úrovni 26,7 CZK/EUR čo je len 1,1 % pod donedávna diktovanou úrovňou 27. Uvidíme, či sklamané špekulatívne peniaze, ktoré sa do koruny natlačili nevezmú v nasledujúcich mesiacoch nohy na plecia. Ak sa cca 800 miliárd českých korún poberie k východu naraz, môže to českú korunu významne oslabiť.

…a roztrhol vrece s americké bombami

Ani úlohu NATO vraj už netreba prehodnocovať. Trumpove postoje sa menia ako aprílové počasie. Niektorých, čo ho volili to desí, tí čo ho neznášali ho začínajú milovať. Volebné sľuby sa sľubujú a demokracia ide ďalej.

Po desivom, fotogenickom útoku chemickými zbraňami v Sýrii Trump nechal vystreliť 59 rakiet Tomahawk na ciele v krajine. Pri vydaní rozkazu akurát večeral s čínskym prezidentom. Keď to neskôr popisoval reportérke televízie FOX, jasne si spomenul na to, že jedli „najkrajší kúsok čokoládového koláčika aký ste kedy videli“. Pomýlil si ale krajinu kam rakety poslal – namiesto Sýrie povedal Irak.

Tesne pred Veľkým piatkom USA zhodili aj najsilnejšiu existujúcu neatómovú bombu. Cieľom bola sieť tunelov v Afganistane, v ktorej sa mali nachádzať bojovníci ISIS. Túto bombu nazývajú aj „matkou všetkých bômb“ čo vyvoláva podozrenie, či ju nevyberal sám prezident, keďže by sa to hodilo do jeho veľkolepého štýlu.

Za 16 miliónov bez započítania personálnych nákladov zúčastnených vojakov, spáleného leteckého benzínu a odpisov lietadla sa údajne podarilo zabiť 36 členov skupiny ISIS v Afganistane. Koľko nových teroristov týmto krokom vyrobili sa ťažko odhaduje. USA aspoň vedeli kde presne bombu zhodiť. Vytvorenie komplexnej siete tunelov v bombardovanom pohorí totiž pomáhala kedysi financovať samotná C.I.A..

Ako bežný človek tieto smrtiace hry mocností v cudzích krajinách pochopiť nikdy nemôžem. Vymýšľanie „ako to je naozaj“ preto nechám na väčších odborníkov. Niektorí z nich dokonca vedia nájsť Sýriu aj na mape. Možno to všetko je len predvádzanie sa pred Severnou Kóreou, na ktorú momentálne USA tlačia spoločne s Čínou. Alebo zbrojársky priemysel chce s prezidentovou pomocou ukázať „bang for the buck“ voličovi, od ktorého na rok 2018 pýta výrazne viac peňazí.

Zdroj: bloomberg.com

Či tak, či onak myslím, že tomu úplne nerozumie ani samotný prezident a jeho generáli. Rovnako ako jedna včela či už je to robotnica alebo samotná kráľovná vie len zlomok o tom, akú úlohu hrá vo vývoji celého včelstva. Spoločnosť je komplexný, decentralizovaný systém s množstvom síl, ktorým sa jednotlivci často len podvolia. Riadiť tento systém je skutočne ťažké, v strednodobom horizonte nemožné. Tak len môžem držať palce, nech sa americkí voliči rozhodujú správne. Ide aj o naše životy. Aj keď súdiac podľa posledných obratov prezidenta to je asi aj jedno.

Európa

Francúzska prezidentská kandidátka Le Pen si brúsi zuby nielen na euro ale plánuje rozbiť aj jednu z najstarších menových únií, ktorá funguje v bývalých francúzskych kolóniách v Afrike. Tzv. „ Francafrique“ tvorí 14 západo- a centrálno-afrických krajín, ktoré majú spoločnú menu „CFA frank“ naviazanú na euro. Kurz garantuje francúzske ministerstvo financií.

Trhy riziko zvolenia Le Penovej berú stále vážnejšie. Ich strach sa premieta aj do rozdielu úročenia dvojročných francúzsky a nemeckých štátnych dlhopisov. Ten dosiahol rekordné hodnoty od roku 2012. Investičná banka Goldman Sachs vydala odporučenie francúzske dlhopisy pred voľbami predať.

Prekvapila aj britská (pozdravujem Úrad geodézie, kartografie a katastra) cenová inflácia. Rast cien stúpol na 2,3 % čo je najrýchlejšie tempo od roku 2013. Inflačné očakávania odvodené od trhových cien dlhopisov, ale začali klesať tak v eurozóne ako aj v USA.

Súd v Ríme zakázal služby spoločnosti UBER v Taliansku. Majú predstavovať „neférovú konkurenciu pre taxikárov.“ Ani táto prekážka tvorby nových pracovných miest v tejto členskej krajine eurozóny sa nedá opraviť monetárnou politikou ECB a novými eurami.

Málo sa investuje aj na Slovensku. Predkrízové a pred eurové hodnoty investícií sme ešte ani zďaleka nedosiahli. A kde sa dnes neseje, tam zajtra nevyrastie.

Zdroj: rozpoctovarada.sk

Demobilizácia

Všimnite si, že deti neobsedia. Neustále sa hýbu. Tie moje pohyb odmietajú paradoxne iba vtedy, keď im ho naplánujem v podobe pre nich nudného výletu. „ Ááách, tatík, ja už nevládzem“ oznámi mi dcéra zvyčajne do 3 minút od vystúpenia z auta. Ak jej ale motýľ alebo iné deti dajú zabudnúť, že sme na výlete, únava sa zázrakom úplne stratí.

Časom z nutkania neustále pobehovať, skúmať a liezť vyrastieme. Pohyby začneme šetriť, ako keby sme ich chceli zobrať do hrobu. S príchodom prvého zamestnania sa mnohí zasadíme za stôl. Postupujúca kariéra prináša vlastné auto, pre niekoho dokonca osobu, ktorá ešte aj tú kávu prinesie. Telo reaguje tak, ako všetko v prírode. Čo sa nevyužíva, to okamžite začne zanikať. Strácajú sa svaly aj ohybnosť. O čo menej sa človek hýbe o to ťažší je akýkoľvek ďalší pohyb.

Cesta späť existuje. Je o to ťažšia o čo dlhšie bolo nehybné obdobie. Svaly sa dajú dohnať za pár týždňov, maximálne mesiacov v posilňovni. No šľachy a chrupavky potrebujú takmer rok mierneho cvičenia a trpezlivosti. Netrpezlivým úradníkom, ktorí sa zmenili na víkendových bojovníkov preto často odíde koleno, rameno alebo achilovka.

Tip, že sa to dá

Viete spraviť poriadny drep? A čítať knihu počupiačky? Ak nie, potom je čo opravovať už dnes. Na vek sa vyhovárať nemožno. Ten pán na videu sa volá Jerzy Gregorek a má 62 rokov.  Tu je jeho zábavný rozhovor s Timom Ferrissom, kde nájdete tipy, ako sa dostať aspoň na úroveň jeho stareckej formy.

Zdroj: youtube.com

Juraj Karpiš

Prajem príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov. Počítač znova zapnem najskôr v utorok, no vaše pripomienky, postrehy a námety dovtedy zrejme nezostarnú, tak mi ich posielajte na adresu  tyzdennik@jurajkarpis.com. Napriek tomu, že nie všetko nakoniec použijem, mail si prečítam každý.

 

Ak chcete dostávať tento týždenník o niekoľko dní skôr a rovno do mailu , tak nižšie nechajte svoju mailovú adresu.

[revue_subscribe]

035 Trump: „Rozmyslel som si to.“ Zlé peniaze, dobrý život
Tagy:            

3 názory na “035 Trump: „Rozmyslel som si to.“ Zlé peniaze, dobrý život

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial